Nezáujem o národné dejiny

Autor: Marián Kerek | 16.5.2014 o 19:00 | (upravené 16.5.2014 o 19:27) Karma článku: 6,87 | Prečítané:  1602x

Vo svojej profesii sa často stretávam s ľuďmi každého veku. Či už malými deťmi, študentmi alebo seniormi. Badám, že väčšina Slovákov nemá záujem o naše národné dejiny. Študentom chýbajú základne poznatky o niektorých obdobiach. Poznajú mená z Veľkej Moravy a potom sa chytajú až pri bernolákovcoch a štúrovcoch. Ale čo 700 rokov medzi tým? Takto otvoril besedu Miroslav Eliáš.

Dňa 14.5.2014 sa v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre konala beseda s historikom, múzejníkom a spisovateľom RNDr. Miroslavom Eliášom, pri príležitosti vydania jeho piatej knihy s názvom Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov. Miroslav Eliáš (ME) vyštudoval Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, odbor ekomuzeológia. Podieľal sa na založení Mestského múzea v Šuranoch, kde od roku 2007 pôsobí ako správca. Vydal knihy : Pamätný spis k dejinám Šurianskeho hradu, Mestské múzeum Šurany: sprievodca po zbierkových fondoch múzea a zborník, Forgáchovci - šľachtický rod z Gýmeša, Šuriansky cukrovar 1852-2000.

Vo svojej novej knihe ME rozoberá práve obdobie, o ktorom majú Slováci málo poznatkov. Zaujímame sa o svetové dejiny – pamiatky iných štátov a hroby významných panovníkov. Ale zabúdame na pamiatky svetového významu u nás a bitky, v ktorých položili život naši predkovia. V knihe Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov autor podrobne opisuje obdobie, v ktorom sme boli pod nadvládou Turkov, teda rozpätie rokov 1526-1699. V učebniciach dejepisu takmer nič z tohto nenájdete. Tieto slová môžem ako študent gymnázia potvrdiť. Pred školskou reformou boli pre každý ročník gymnázia dve učebnice dejepisu. Po nej sa učivo skresalo na polovicu, čím vznikla jedna nová učebnica, ktorá samozrejme obsahuje nedostatok poznatkov a mnoho histórie sa dostalo do zabudnutia. S učebnicou nie sú spokojní ani samotní pedagógovia.

Počas besedy predniesol ME perfektnú prednášku. Spomenul mnoho šľachticov, aj obyčajných sedliakov, ktorí holým životom bránili svoje územie. V bitke pri Leviciach cisársky generál gróf de Souches úspešne bránil pevnosť pred útokom Turkov. Dnes sa medzi Levicami a Tlmačmi nachádza v poli kúsok od cesty malá kaplnka, pamiatka na túto bitku. Väčšina okoloidúcich ľudí si myslí, že ide o obyčajnú trafostanicu. Tu je jeden z dôkazov neznalosti národných dejín. Na obálku knihy som si vybral Veľkovozokanského leva. Každý pozná Arborétum Mlyňany, no málokto vie, že necelé 2 kilometre odtiaľ stojí v poli pamätník, ktorý pripomína bitku pri Vozokanoch z roku 1652. Vojsko sedliakov pod vedením Adama Forgácha porazilo omnoho početnejšie vojsko Turkov. Lev stál na tomto mieste od roku 1896 ako pamiatka na všetkých padlých, najmä štyroch Esterháziovcov. Avšak minulý rok bol lev vandalmi zničený. Momentálne prebiehajú jeho opravy. Pre mňa osobne známa téma, keďže máme vo Veľkých Vozokanoch chalupu. Viac o útoku vandalov sa dočítate TU.

Nadvláda Turkov na našom území sa skončila podpísaním karlovackého mieru v roku 1699. A tým sa končí aj moje rozprávanie. Ukončil besedu ME.

Fotky z besedy nájdete TU.

V článku je použitá voľná citácia z besedy s Miroslavom Eliášom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?