Ranné potulky po Zobore

Autor: Marián Kerek | 28.4.2014 o 16:43 | (upravené 28.4.2014 o 18:55) Karma článku: 8,19 | Prečítané:  1827x

V jedno hmlisté sychravé jarné ráno sme sa vybrali na Liečebný ústav Zobor v Nitre. Práve sme sa začali venovať geocachingu a kde inde si ho najlepšie vyskúšať ako na Zobore?

Nie každý vie, čo je geocaching. Ani ja som o ňom donedávna netušil. Tak v skratke, zopár informácií. Ide o niečo medzi športom a hrou. Stačí si kúpiť zariadenie GPS (najlepšie turistické) a zaregistrovať sa na oficiálnej stránke. Z internetu si prenesiete zemepisné súradnice do GPS a môžte ísť „loviť“. S presnosťou na pár metrov sa dostanete ku cache (skrýša), kde už je na vašich schopnostiach a skúsenostiach ju nájsť. Geocaching sa hrá po celom svete, či už v horách alebo v obciach. Je poučný. Zavedie vás na zaujímavé a nie veľmi známe prírodné aj historické miesta. Možno ani netušíte, že každý deň, napríklad po ceste do práce, chodíte okolo nejakej cache. Je načase to zmeniť.

Späť k téme článku. Na vrchoch Zobor a Pyramída sme už boli desiatky ráz, tak ako všetci obyvatelia Nitry a blízkeho okolia, ktorí majú aspoň trochu radi prírodu. Aj tí, ktorí sú mestské typy tu určite boli aspoň jedenkrát. No keďže geocaching a zároveň turistické GPS otvárajú nové možnosti, toho rána sme sa tam dostali pre nás úplne novou trasou. Pri lovení cache nešliapete iba po turistických značkách, ktoré sú v okolí Zobora najmä v popoludňajších hodinách preplnené ľuďmi. GPS vás vedie po rôznych lesných cestách alebo len tak – hore kopcom.

mapa.png

Našu približnú trasu som zaznačil bodkami do priloženej mapy. Od Liečebného ústavu sme išli chvíľu po žltej a potom kade-tade po cestičkách, ale aj porastom lesa. Raz hore, inokedy dole. Dostali sme sa do kameňolomu pod Malou Skalkou (405 m n. m.). Malá Skala je kremencový vrch, vegetáciou pripomínajúci vresovisko. Sú odtiaľ výhľady na Nitru a blízke okolie. Kameňolom vznikol v prvej polovici 20. storočia a bol využívaný pri stavbe neďalekej železničnej trate. Mal negatívny vplyv na životné prostredie a tak bol našťastie zrušený. Od Malej Skalky sme pokračovali ďalej smerom na Zobor a Pyramídu. Križovali sme červenú značkovanú trasu a po modrej sme prišli na Zobor, odkiaľ sme šli späť už po známej trase. K autu sme sa dostali z opačnej strany, čím sme uzatvorili okruh a ukončili pekné potulky.

Fotogaléria:

Liečebný ústav Zobor → Malá Skalka

001.jpg

002.jpg

005.jpg

010.jpg

012.jpg

Mliečnik chvojkový

014.jpg

017.jpg

027.jpg

032.jpg

034.jpg

035.jpg

038.jpg

043.jpg

044.jpg

Malá Skalka → Zobor

053.jpg

054.jpg

056.jpg

Viola

065.jpg

066.jpg

071.jpg

Hluchavka škvrnitá

Vrch Zobor → Liečebný ústav Zobor

079.jpg

082.jpg

091.jpg

092.jpg

093.jpg

Kosatec nízky

foto.jpg

097.jpg

100.jpg

105.jpg

Vysielač na Pyramíde v pozadí

106.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?