Účinnosť zdrojov

Autor: Marián Kerek | 28.3.2014 o 15:20 | (upravené 28.3.2014 o 15:26) Karma článku: 8,73 | Prečítané:  556x

Cyklus svetovej spotreby sa dá opísať troma slovami : vyrobiť, použiť, zahodiť. Aké jednoduché, pravda? Vojdem do obchodu, nakúpim všetko čo uvidím, aj keď to nevyhnutne nepotrebujem, prídem domov a jednorázovo to použijem. Čo s tým potom? Žijem predsa v modernej dobe. Nebudem sa zaoberať takýmito zbytočnosťami. Prosto to hodím do kontajnera. Alebo ešte lepšie – capnem to len tak na zem, pod stromy. Na druhý deň si to kúpim znova. Avšak, ak mi záleží na kvalite života mojich detí, chcelo by to zmenu.

Pre náš pohodlný život používame prírodné zdroje ako kovy, nerasty, lesy, pôdu, potraviny, vzduch, vodu... Problém vzniká, keď je ich spotreba rýchlejšia ako možná obnova. V zabehnutom tempe budeme v roku 2050 ťažiť päťkrát viac zdrojov ako dnes, čo nie je reálne. Musíme sa naučiť využívať zdroje efektívnejšie. Zlepšiť životné prostredie, nie ho ničiť. Účinnosť zdrojov znamená získať viac z menšieho objemu zdrojov, ktorý sa využije udržateľným spôsobom.

Odpad je dlhodobo vnímaný iba ako forma znečistenia. No nie je zložité premeniť ho na zdroj. Ako? Napríklad znížením. Predtým ako niečo kúpite, popremýšľajte, či to naozaj potrebujete. Vyhýbajte sa tvorbe zbytočného odpadu. Používajte recyklovateľné tašky a zbavte sa potreby prijímať reklamné letáky.

Používajte veci opätovne. Znížite drancovanie prírodných zdrojov a ušetríte energiu. Uprednostnite znovu použiteľné predmety pred jednorazovými. Kupujte dobíjateľné batérie, nevyužívajte plastové riady. Pred vyhodením zistite, či sa vám daná vec ešte nezíde alebo sa nedá opraviť. Keď dospejete k záveru, že ju už nepotrebujete, skúste ju predať alebo niekomu darovať.

Azda najdôležitejšie je recyklovať. Z použitých vecí sa vyrobia nové, čím sa chránia prírodné biotopy a znižuje sa množstvo odpadu, ktoré je skládkované alebo spaľované. Tým sa zníži produkcia metánu a oxidu uhličitého. Miera recyklácie rastie, ale nie veľmi rýchlo. V EÚ sa momentálne recykluje okolo 35% komunálneho odpadu. Pred jedným desaťročím to bolo 23%. Prispejte aj vy k tomu, aby sa toto číslo neustále zväčšovalo. Sledujte a podporte kampaň Generation Awake, ktorá sa venuje tejto problematike. Prehliadnite si webovú stránku a pripojte sa na Facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?