Veľký Inovec

Autor: Marián Kerek | 17.2.2014 o 15:27 | (upravené 23.2.2014 o 10:17) Karma článku: 9,15 | Prečítané:  792x

Pohronský Inovec je pohorie, ktoré leží v západnej časti Slovenského stredohoria. Je sopečného pôvodu a tvoria ho prevažne listnaté lesy. Nachádza sa tam mnoho rozptýlených lazov. Najvyšším vrchom je Veľký Inovec s výškou 901 m. n. m.

 

Veľký Inovec je od roku 1992 prírodnou pamiatkou. Z andezitového vrcholu je obmedzený výhľad. Tesne pod vrcholcom sa nachádza turistická chata. Na kopec sa dá dostať po značkách všetkých farieb a taktiež aj ich rôznymi kombináciami (viď mapka). Možno aj to je jeden z dôvodov, že sme trochu poblúdili.

mapa.png

Trasu sme začali v Starej Hute (časť Novej Bani). Zelená značka vedie po betónovej ceste medzi chatovými oblasťami. Po dlhšej dobe sme konečne zabočili do lesa. Avšak minuli sme hneď prvú značku a dostali sa k starému vleku. Už tu sme sa museli vypytovať na cestu. Po vyšliapaní strmého vlekového kopca sme sa po čase napojili na modrú, žltú a na vrchol sme sa dostali po červenej. No to zďaleka nebolo všetko. Z Veľkého Inovca sme nevedeli nájsť cestu nadol. Tmolili sme sa zarastenou cestičkou bezo značky, až na Loksovu lúku. Tu nastal menší problém, keďže značenie akoby úplne vymizlo. Chodili sme po lúke krížom-krážom, spýtali sa okoloidúcich na cestu, no nič z toho. Začínali sme mať pocit, že nás vodí. Nakoniec sa nám podarilo nájsť zelenú značku na kameni v tráve. Odtiaľ sme sa dostali naspäť už bez problémov.

Keďže príroda bola pekná, túru hodnotím priemerne. Inými trasami je cesta možno lepšia. Hoci, časom na blúdenie so zábavou spomíname. A ktovie, možno je značenie dobré a nás naozaj iba vodilo.

Fotogaléria:

↓ Cestou hore ↓

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

↓ Výhľad z vrcholu ↓

5.jpg

↓ Keď sa minula zelená farba, značenie bolo aj takéto ↓

11.jpg

↓ Loksova lúka ↓

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.


Už ste čítali?