Pastier už odišiel

Autor: Marián Kerek | 18.10.2013 o 16:42 | (upravené 18.10.2013 o 16:47) Karma článku: 10,38 | Prečítané:  874x

Tak, ako sa v lese stretávame so stádami pasúcich sa oviec, dakedy natrafíme aj na miesta, kde kedysi bývali so svojimi majiteľmi, pastiermi. Symbolizujú symbiózu človeka a prírody.

 

V rozsiahlych zelených lesoch Slovenska, uprostred veľkých lúk, na ktorých počas väčšiny roka voňajú pestrofarebné kvety, sa pasú ovce. Košiare sa niekoľkokrát do roka presúvajú za nespasenou trávou. Pastieri si často postavia drevený príbytok, podobný malej dreveničke. Keď ho opustia, vyčkáva na ich ďalšiu návštevu. No nie vždy sa dočká. Musí sa zaobísť bez cvengotu zvoncov a pokojného bečania.

Ročné obdobia sa striedajú, a on pustne a pustne. Kedy-tedy ešte zazrie stádo, ktoré sa presúva vôkol neho, a dúfa, že sa vráti. No márne. Dakedy sa v ňom na jednu noc ubytuje pocestný, ktorý mu robí nachvíľu spoločnosť. Keď odíde, opäť ostáva sám. Avšak, má radosť z prírody, v ktorej sa nachádza. Z čvirikania lesných vtákov, ktoré mu počas letu pristanú na streche, aby si oddýchli. Z vetru, ktorý sa preháňa pomedzi špáry medzi jeho latami. Má radosť zo všetkého navôkol. Lebo vie, že jeho koniec sa blíži.

12073.jpg

12083.jpg

12088.jpg

12090.jpg

188.jpg

189.jpg

190.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.


Už ste čítali?