Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline 2/2

Autor: Marián Kerek | 19.9.2013 o 19:51 | (upravené 22.2.2014 o 19:24) Karma článku: 12,64 | Prečítané:  692x

Pokračovanie článku o Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline. V druhej časti sa dozviete niečo o lese a živočíchoch, ktoré ho obývajú, ale aj o prospešnom spolunažívaní lesa a človeka.

Text uvedený ku každému stanovišťu je krátkym výňatkom, ktorého zdrojom sú informačné tabule Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline.

Na fotkách (autorom som ja) sú vyobrazené exponáty, ktoré sa nachádzajú v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline.

Tento článok nie je reklamou v pravom slova zmysle. Ide iba o „recenziu“ spokojného návštevníka.

- - -

Spevňovanie brehov

Slúži na ochranu brehov pred vodnou eróziu. Najvhodnejšími materiálmi na spevňovanie sú drevo a kameň.

296.jpg

Mokrade

Mokrade sú územia s močiarmi alebo stojatými vodami. Vyvinuli sa tu rozmanité spoločenstvá organizmov, s početným zastúpením obojživelníkov.

309.jpg

Hradenie bystrín

Bystriny sú hradné prehrádzkami, ktoré slúžia na zachytávanie splavenín, ale aj zadržiavanie vysokých vodných stavov.

312.jpg

Snehová jama

Slúži na skladovanie sadeníc lesných drevín pred jarným zalesňovaním. Chlad v snehovej jame zabrzdí biologické pochody sadenice a tá sa zasadí v nerozvitom stave, čim má väčšiu šancu na ujatie.

314.jpg

Mravce

Lesné mravce žijú v silných materských kolóniách. Majú niekoľko významov pre ochranu lesných porastov. Sú predátormi škodlivých druhov lesného hmyzu. Prispievajú k prevzdušňovaniu pôdy.

321.jpg

Les a povesti

Slovensko, krajina od nepamäti pokrytá hustými lesmi, v ktorých človek nachádzal obživu i úkryt. Taktiež si musel všimnúť ich tajuplnosť a majestátnosť. To je už len krôčik od vzniku povestí a rozprávok. V týchto dielach je ukrytá múdrosť našich predkov, ktorým nechýbala úcta voči lesu. Bude dobre, ak si tieto príbehy budeme aj naďalej pripomínať.

327.jpg

Dobrá lesná víla sa zjaví len tým, ktorí hľadajú cestu k poznaniu, múdrosti, dobru a láske. Už si ju niekedy videl?

Sviňa divá (diviak)

V slovenských lesoch žije asi 24 000 diviakov. Sú to nočné a veľmi opatrné živočíchy, preto ich stretnete len zriedka. Majú mohutné kly a sú to všežravce.

380.jpg

Horáreň

Lesník, alebo horár, je hlavnou osobou, na ktorej spočíva denná starostlivosť o les. Spolu zo svojou rodinou obýva osobitný služobný byt – horáreň. V skanzene sa nachádza pôvodná horáreň Smrečiny postavená v Kamenistej doline v roku 1935, obývaná do roku 1972. Prenesená sem bola v roku 2003. V horárni sa nachádza veľmi zaujímavá expozícia zo života horára, ktorá stojí za návštevu.

033.jpg

406.jpg

417.jpg

422.jpg

Včela medonosná

Je nenahraditeľným opeľovačom rastlín i stromov a taktiež identifikátorom čistoty ovzdušia. Ak nasaje kontaminovaný nektár, uhynie skôr ako ho spracuje na med. Preto je pravý včelí med považovaný za najekologickejšiu potravinu. Včely žijú v spoločenstvách – včelstvách. Práve lesníci majú ideálny priestor pre včelárenie.

409.jpg

Drevo našich drevín

Drevo je vzácnym produktom lesa a prírodným materiálom, ktorý nemožno ničím plnohodnotne nahradiť. A preto si ho treba vážiť. Každý druh dreva ma osobitné vlastnosti a využitie.

412.jpg

Kalamity v lesoch

Kalamitu môže spôsobiť napríklad : veterná smršť, vysoký a mokrý sneh, silná námraza, premnoženie škodcov, dlhé sucho... Často narušia celý, už zavedený systém hospodárenia v lesoch. Podiel ťažby po kalamite tvorí takmer polovicu z celkovej ťažby v lesoch. Odstraňovanie následkov kalamity je náročné, nákladné a nebezpečné. Značné sú aj straty na dreve a poškodenie lesného ekosystému.

025.jpg

Les chráni pôdu

Les pôdu chráni pred eróziou, odplavovaním prívalmi dažďa, vysušovaním a odvievaním vetrom. Zlepšuje ju a pomáha pri jej tvorbe. Pod 1 m2 lesnej pôdy sa nachádza aj 1000 m koreňov. Najrozšírenejším pôdnym typom na Slovensku sú kambizeme – hnedé lesné pôdy, ktoré zaberajú 60 percent z výmery lesného fondu.

030.jpg

Les a lavíny

Lavíny spôsobujú veľké škody aj na lesných porastoch. Na ich ochranu sa používa tzv. hrablová zábrana.

038.jpg

Medvedí brloh

Medveď hnedý je naša najväčšia šelma. Váži až 350 kilogramov a dožíva sa 35 rokov. Žije samotársky a je všežravec. V zime choď lesom opatrne, aby si ho nezobudil zo zimného spánku.

054.jpg

Hudba a les

Vnímavý človek počuje v lese ako hudbu aj šumenie listov alebo pískanie vetra v korunách stromov. Stromy poskytujú aj rezonančné drevo na výrobu hudobných nástrojov. U nás sú to predovšetkým smreky a jedle.

060.jpg

Zber lesného semena

Kvalitný les je možné vypestovať len z kvalitného lesného semena. Preto sa v lesných škôlkach používa len semeno z vybraných stromov. Slovensko je rozdelené na 7 semenárskych oblastí.

267.jpg

Lesná kaplnka

V areáli skanzenu sa od roku 2011 nachádza aj lesná kaplnka. Ide o kópiu kaplnky v Hornej Bzovej. Je pokrytá jedľovou kôrou a nachádza sa v nej 10 sôch svätých, ktorí súvisia s lesmi a prírodou.

063.jpg

067.jpg

- - -

Ako žijú lesné vtáky? Koľko vody zachytí les? Ako sa obnovuje les a aký je jeho geologický podklad? Aké zázraky dokáže urobiť les so vzduchom? Ako sa rozdeľuje les a čo sú lesy ochranné, lesy osobitného určenia a chránené územia? Čo je to prales? Koho prichýlili lesy počas druhej svetovej vojny? Čo má spoločné les a bioklimatológia? Aké živočíchy obývajú potoky Vydrovskej doliny? Čo je biomasa? Ako sa starať o mladý les? Aj toto všetko sa dozviete v Lesníckom skanzene.

Vyznanie lesu :

Ďakujem Ti.

Za čistotu myšlienok.

Za silu.

Za múdrosť.

Za zdravie.

Za krásu.

Prídem opäť.

Potrebujem Ťa.

Potrebujem Ťa, les!

↓ Areál skanzenu ↓

298.jpg

301.jpg

389.jpg

352.jpg

005.jpg

(Strom života)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?