Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline 1/2

Autor: Marián Kerek | 18.9.2013 o 17:38 | (upravené 22.2.2014 o 19:24) Karma článku: 10,69 | Prečítané:  1459x

V malebnej dedine Čierny Balog, v miestnej časti Vydrovo, sa nachádza skanzen venovaný lesu. Náučný chodník s dĺžkou 3,3 kilometra, zvaný aj „Chodník lesného času“, vám momentálne ponúka 75 zastávok s informačnými tabuľami a trojrozmernými exponátmi. Za symbolické vstupné sa dozviete ako lesu porozumieť, rozumne ho využívať a chrániť. Rôzne zvieratá a rastliny sa vám ukážu v plnej kráse. Lesníctvo, poľovníctvo a iné profesie späté s lesom vás poučia o svojich praktikách a histórii. Vrelo odporúčam navštíviť toto miesto, plné poučenia a oddychu.

Text uvedený ku každému stanovišťu je krátkym výňatkom, ktorého zdrojom sú informačné tabule Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline.

Na fotkách (autorom som ja) sú vyobrazené exponáty, ktoré sa nachádzajú v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline.

Tento článok nie je reklamou v pravom slova zmysle. Ide iba o „recenziu“ spokojného návštevníka.

- - -

V prvej časti sa dočítate o zamestnaniach spätých s lesom a o ich príslušných nástrojoch a vozidlách.

Pltníctvo

Slúžilo na prepravu dreva i ľudí po vodných tokoch. Išlo o nebezpečnú prácu, ktorá si vyžadovala bohaté skúsenosti. Pltníctvo zaniklo s príchodom lesných železníc.

294.jpg

Odchytové zariadenie

Slúži na odchyt zveri kvôli výskumu a prenosu do nových poľovných revírov. Zver vojde v zime do zariadenia za krmivom. Stupí na nášľapnú dosku, ktorá uvoľní zábranové dvierka. Následne je prepravená na miesto svojho nového domova.

318.jpg

317.jpg

Lesný kolesový traktor

Vyťažené drevo sa dá z lesa zvážať rôznymi zariadeniami. Na Slovensku je najpožívanejším lesný kolesový traktor. Je vyvinutý pre obratné manévrovanie aj v náročnom teréne.

343.jpg

Výroba triesla

Trieslo sa používalo v garbiarstve pri spracovaní zvieracích koží. Vyrábalo sa z kôry stromov za pomoci lupákov.

351.jpg

Prenosné lesné šmyky (rizne)

Používajú sa na približovanie dreva s neprístupných porastov. Skladajú sa z drevených, plechových alebo umelohmotných korýt. Pre zrýchlenie dreva sa rizňa polieva vodou, na spomalenie sa používa hlina.

354.jpg

357.jpg

Symbolický lesnícky cintorín

Bol vybudovaný na pamiatku Slovákov, ktorí zahynuli v lesoch celého sveta. Ceduliek s menami neustále pribúda.

367.jpg

368.jpg

369.jpg

370.jpg

373.jpg

Procesor

Je to viacúčelový lesný stroj. Svojimi hydraulickými ramenami dokáže kmeň zbaviť vetiev, skrátiť ho a uložiť na hromadu.

382.jpg

Pálenie dreveného uhlia

Uhliarska robota bola veľmi namáhavá a vážená. Uhlie bolo najmä do roku 1918 hlavným zdrojom energie v hutníctve. Uhliari chodili do lesa na týždňovky a tu aj spávali. Drevo si museli sami nachystať, pozvážať a naukladať do tzv. milierov, v ktorých sa pálilo. V milieri sa drevo obložilo slamou a hlinou. Po zapálení sa musel milier strážiť, aby nehorel, ale iba tlel.

386.jpg

387.jpg

Sortimenty dreva

Ak hodnotíme les z pohľadu toho najvzácnejšieho čo produkuje, zhromažďuje a chráni (kyslík, vodu, pôdu), potom niet medzi stromami podstatného rozdielu. Avšak pri produkcii sa drevo podľa kvality zaraďuje do šiestich akostných tried.

401.jpg

Lesná škôlka

Je to miesto, kde sa zo semien pestujú sadenice lesných drevín. Prácam v lesnej škôlke sa venujú lesníci, ktorí pri práci používajú špeciálne strojné zariadenia.

428.jpg

Lesné požiare

Lesný požiar je jedným z najväčších nepriateľov lesa. Najčastejšie ho spôsobuje človek, zriedka aj blesk. Jeho hasenie je veľmi náročné a nákladné.

430.jpg

Lesné železnice

Predstavujú významnú etapu lesnej dopravy. Umožňovali celoročnú dopravu dreva a nahradili jeho, dovtedy používané, plavenie. Mali užší rozchod a vznikali hlavne v prvej polovici 20. storočia. V 70-tych rokoch boli postupne zlikvidované a nahradené automobilmi. Zo 40-tich lesných železníc na Slovensku sa zachovali iba zvyšky troch. Iba Čiernohronská železnica sa aj v súčasnosti čiastočne využíva na prepravu dreva.

006.jpg

020.jpg

Doprava lesných robotníkov

Kedysi boli jediným dopravným prostriedkom lesných robotníkov, dochádzajúcich do lesa na týždňovky, ich vlastné nohy, neskôr lesná železnica. V 20. storočí prišli naraz lesné cesty a skriňové terénne autá. Najznámejšou a zatiaľ azda neprekonanou je legendárna „vetrieska“ – Praga V3S.

014.jpg

Letectvo a lesníctvo

Počiatky letectva v lesníctve boli v 60-tych rokov minulého storočia. Slúžilo, a stále slúži, najmä pri likvidácií lesných požiaroch a pri doprave materiálov do neprístupných miest.

017.jpg

Odvoz dreva

Vyťažené drevo sa približuje do doliny pomocou traktorov alebo záprahov. Putuje na skladové miesta. Odtiaľ sa drevo odváža pomoc špeciálnych nákladných automobilov, vybavených hydraulickými rukami.

022.jpg

Sezónne bývanie v lesoch

Lesní robotníci, putujúci do lesa na týždňové pobyty, si museli stavať dočasné obydlia. Koliby nahradili robotnícke baraky, a tie neskôr prenosné maringotky.

027.jpg

436.jpg

Lesnícke lanovky

Používajú sa na sústreďovanie dreva zo strmých horských svahov. V porovnaní s inými technológiami sú lanovky veľmi ekologické. Menej poškodzujú porast a znižujú potrebu ciest. Dosahujú dĺžky 500 metrov. Ich nevýhodou je náročná technická príprava.

023.jpg

032.jpg

Les a kriminalita

Lesná stráž kontroluje dodržiavanie zákona v lese. Medzi prečiny patrí : kradnutie a poškodzovanie dreva, vypaľovanie trávy, odhadzovanie odpadkov. Lenže lesná stráž nemôže byť všade. Preto je predovšetkým na nás, aby sme si naše lesy chránili.

041.jpg

Lesné zvážnice

Sú to cesty, ktoré umožňujú pohyb traktorov pri zvážaní dreva na lesné sklady, zo strmších svahov. Na ich výstavbu sa používajú dozéry a gredre.

043.jpg

Vodná píla

Sila tečúcej vody bola v minulosti najdôležitejším zdrojom energie. Poháňala obilné mlyny ale aj píly. V skanzene nájdete model v skutočnej veľkosti. Ide o tzv. „jednušku“ – pílu s jedným pílovým listom.

069.jpg

- - -

K čomu slúži prvá prebierka a ako sa vychovávajú stromy? Ako sa stavia lesná cesta? Aké lesné nástroje sa kedysi používali? Čo je to vodný trkáč? Ako prebieha hospodárska úprava lesov? O čo ide pri prečistke? Aká je história poľovníctva? Ako sa dopravovalo drevo po vode? Čo je tajcha? Čo sú to stĺpy smrti? Na čo slúžia oporné múry? Aj toto všetko sa dozviete v Lesníckom skanzene.

V skanzene sa nachádza niekoľko nádherných hesiel, ktoré si neodpustím uviesť. Tu je jedno z nich :„Ľudská kultúra sa začala vyrubovaním lesov a udržať sa môže len s ich ochranou“

302.jpg

↓ Areál skanzenu ↓

403.jpg

348.jpg

051.jpg

050.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?