Čiernobalocké lúky

Autor: Marián Kerek | 5.9.2013 o 16:08 | (upravené 6.9.2013 o 18:06) Karma článku: 12,66 | Prečítané:  527x

V jedno popoludnie počas dovolenky v obci Čierny Balog sme sa vybrali v trojici na prechádzku. Z miestnej časti Krám, v ktorej bývame každoročne ubytovaní, sme sa vypravili na strmý svah, ktorý sa vinie od hlavnej cesty vedúcej z Brezna do Hriňovej. Po niekoľkých minútach namáhavého šliapania smrekovým lesom sa pred nami otvoril obzor. Všade kam oko dovidelo boli rozsiahle lúky využívané ako pasienky a rozprávkové výhľady.

 

Malebnú dedinu Čierny Balog sme mali ako na dlani. Za ňou sa rozprestierajú Veporské vrchy a najmä vrch Klenovský Vepor, ktorý sme počas tohtoročnej dovolenky mali možnosť vidieť z viacerých strán. Ukázalo sa nám aj okresné mesto Brezno ležiace pod Nízkymi Tatrami, ktoré sa taktiež predviedli v plnej kráse.

Ale je tu niečo, čo sa nedá opísať slovami ani ukázať fotkami. Musíte to zažiť. Tá skvostná atmosféra a ticho. Pokoj od každodenných stresov a života v meste, medzi ľuďmi. Pokoj od intríg a zla, ktoré prebiehajú v ľudskej civilizácii. Na okamih ste len vy a príroda. Do toho vám štebocú vtáky a pofukuje vetrík. A tá vôňa horskej lúky. Tráva spásaná ovcami a liečivé bylinky, ktoré nám pomáhajú už od nepamäti. Máte príležitosť premýšľať a zahĺbiť sa do seba. Uvedomiť si, čo je človek oproti veľkému a krásnemu svetu, ktorý tak úporne a neustále ničíme. Cítite sa malý ako mravec ďaleko od svojho mraveniska.

Na okrajoch lúk pri lese stáli neďaleko seba dva posedy. Vedľa nich nás čakala kopa odpadu. Premýšľam, že kto to tam asi tak nechal. Turisti určite nie, keďže tu ich nieto. Smutné je, že pôvodcom plastových fliaš a obalov nemôže byť nikto iný, ako tí, ktorí les majú chrániť a zveľaďovať.

Spoločnosť nám robilo najprv stádo ovečiek, ktoré dopĺňali atmosféru. Cenganie zvoncov, spokojné zvuky pri prežúvaní, či štekot psa. Neskôr na nás múkalo zopár kráv, pasúcich sa za elektrickým plotom, vysoko nad dedinou.

Počas pobytu sme si túto prechádzku zopakovali ešte raz. Prvýkrát už zapadalo slnko, ktoré nás pomaly hnalo domov. No druhý raz sme vyrazili skôr a zašli sme ešte ďalej. Pochodili sme lúky krížom-krážom a poležali si pri slastnom rozjímaní.

Fotogaléria:

Fotky z prvej prechádzky

064.jpg

↑ Pri východe z lesa ↑

079.jpg

↑ Pri posede ↑

087.jpg

↑ Klenovský Vepor a Čierny Balog ↑

Fotené z posedu.

098.jpg

↑ Ďalší pohľad ↑

1.jpg

2.jpg

↑ Panorámy na Nízke Tatry ↑

Pre otvorenie v plnej veľkosti na ne kliknite.

100.jpg

↑ Stádo ovečiek ↑

___

Fotky z druhej prechádzky

3.jpg

↑ Ďalšia panoráma na Nízke Tatry ↑

Opäť pre otvorenie v plnej veľkosti kliknite.

181.jpg

↑ Brezno ↑

184.jpg

↑ Cesta popri lese ↑

188.jpg

189.jpg

↑ Starý salaš ↑

191.jpg

↑ Klenovský Vepor ↑

Dedina už zašla za kopec.

197.jpg

↑ Pokojné pasenie sa ↑

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?