Plastový svet - Recyklujte

Autor: Marián Kerek | 10.8.2013 o 13:25 | (upravené 8.2.2014 o 12:40) Karma článku: 11,27 | Prečítané:  451x

Čo sa stane s plastmi, keď ich zahodíme? V Európe a USA sa vyše polovica odpadu zahrnie pod zem. Každoročne to činí milióny ton plastov. Spotreba sa neustále zvyšuje. Nepovažujem za potrebné zrušiť ich výrobu. Stačí recyklovať.

 www.google.sk - vytvorenie koláže

 

Od roku 2000 sme vyrobili toľko plastov, koľko za celé minulé storočie. Každý rok sa zhotoví 260 miliónov ton plastov. Postup je jednoduchý. Vyrobí sa, jednorázovo použije a zahodí. Naozaj zmysluplné.

„Až“ 5 percent plastov sa recykluje. Najčastejšie plastové fľaše sa dovážajú v kontajneroch do rozvojových krajín, kde je lacná pracovná sila. Vývoz sa zvyšuje každoročne o 30 percent. To ale nesvedčí o tom, že viac recyklujeme. Je to následok zvyšujúcej sa výroby.

Recyklácia je najekologickejším možným riešením. Použité plasty sa spracujú a využijú sa na výrobu nových produktov. Napríklad na výrobu nových fliaš a prekvapujúco aj na oblečenie.

Bez plastov sa v dnešnej dobe nedokážeme zaobísť. Zopár miest v Európe sa ich spotrebu snaží aspoň obmedziť. Napríklad pobrežné mesto Lorient vo Francúzsku používa na organický odpad tašky vyrobené zo škrobu. Tento odpad sa zváža a nie je potrebné ho triediť. Po pár týždňoch sa tašky v biologickom odpade rozložia. Vzniknutý kompost použijú poľnohospodári. Do pôdy sa tak ročne vráti 2 milióny eko tašiek. Možno si práve vravíte : „Aký to má význam? Veď tie tašky nie sú z plastu“. Ale pravda je, že tieto tašky obsahujú aj plast. A hlavné je, že sa zníži počet použitia klasických tašiek.

Výrobcova plastov tvrdia, že plast nie je pre planétu škodlivý. To ľudia za to môžu. Veď oni plasty odhadzujú na zem a do vôd. Avšak nie je možné naučiť a prinútiť každého človeka na zemi, aby sa plastov zbavoval ekologicky. Preto sú zodpovední práve výrobcovia, aby navrhli produkt, s ktorým nebudú takéto problémy.

Avšak jediné, čo výrobcovia robia, je ospevovanie plastov. Básnia o tom, že je to ľahký a tvarovateľný materiál, čo prináša kopu výhod. Majú s časti pravdu. No ako som už spomínal, mali by navrhnúť aj riešenia. Čo s použitými plastmi, to ich nezaujíma. Vedie ich vidina zbohatnutia.

Každého inteligentného človeka hneď napadne niekoľko riešení. Okrem recyklácie to môže byť napríklad aj zavedenie vratných PET fliaš. No výrobcovia vedia, že to nie je lacný špás. Preto radšej robia to, čo robia, na úkor Zeme a teda aj nás.

Je na každom z nás, aby sa počet recyklovaných plastov zvýšil. 5 percent je číslo, ktoré ani nestojí za reč. Plasty budú pre nás najprospešnejšie vtedy, keď bude 5 percent vyjadrovať počet plastov, ktoré neprešli recykláciou.

(Zdroj)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?