Na paši

Autor: Marián Kerek | 16.10.2013 o 18:38 | Karma článku: 14,04 | Prečítané:  410x

Pri potulkách po slovenských lesoch často naďabíme na príjemnú spoločnosť. Či už je biela, strakatá, malá alebo veľká, zvuk zvoncov nám vždy vyčarí úsmev na tvári.

Každému je už jasné, že reč je o ovečkách a kravičkách. Natrafiť na ne v lese, najmä v okolí veľkých zelených lúk a pasienkov, nie je žiaden problém. Niekedy vytušíme ich prítomnosť ešte predtým, ako ich zbadáme na vlastné oči. Naznačujú nám to stopy kopýt, udupaná tráva, ale aj bobky a lajná. Keď ich už máme na dosah, často zacítime tú typickú vôňu. Pre niekoho príjemnú, pre iného nie.

Keď sa cvengot zvoncov stále približuje, medzi stromami sa začnú črtať línie. Pri ovečkách zvyčajne biele, zriedkakedy čierne. Kravičky sú vždy iné, rôznofarebné. Najčastejšie hnedobiele. Vstúpime na lúku. Zelená tráva vytvára so zvieratami nádherný kontrast. Ovečky sprevádza pastier aj so salašníckym psom, kravky sa často pasú samé. Buď sú za elektrickým plotom, z kolíkov a drôtu, alebo sú uviazané. Ak sú poslušné, nechá ich majiteľ prežúvať aj bez zábran.

V ich prítomnosti sa cítime príjemne. Krajine dodávajú čarovnú idylku, ktorá dýcha atmosférou. Hnevá má, keď niekto používa na urážanie ľudí zvieracie prívlastky. „Si sprostá ako krava!“ Ako to? Veď tieto milé zvieratká sú často rozumnejšie ako my ľudia.

009.jpg

0245.jpg

100.jpg

11287.jpg

11294.jpg

197.jpg

12327.jpg

12009.jpg

11360.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?