Plastový svet - Úbohé zvieratá

Autor: Marián Kerek | 9.7.2013 o 18:30 | (upravené 8.2.2014 o 12:40) Karma článku: 10,34 | Prečítané:  453x

Predstavte si, že ste na dovolenke pri mori. Chcete sa schladiť a tak si idete zaplávať. Vlny vás unášajú do hlbšej vody. Vtom zacítite, že sa vám dačo obmotalo okolo nohy. Pokúšate sa toho zbaviť sám, ale nedarí sa vám. Našťastie niekto pláva okolo a pomôže vám vyslobodiť sa. Zistíte, že to bola stará nylonová rybárska sieť. Mohlo to skončiť aj horšie. Človeku pomohol človek. A kto pomôže zvieraťu?

 www.google.sk

 

Presuňme sa do Kalifornie. V Centre morských cicavcov už 35 rokov dobrovoľníci pomáhajú chorým a raneným zvieratám. V posledných rokoch sa stretávajú s novým typom zranení. Desiatky druhov zvierat dennodenne bojujú s plastmi. Tuleň obmotaný sieťou alebo korytnačka s igelitovým vreckom v ústach. Nič netypické. Snažia sa pomáhať zvieratám v núdzi zo všetkých síl. Avšak je jasné, že všetkým nepomôžu. Úbohé nevinné tvory nemajú ako proti plastom bojovať. Zasiahnuť musí človek. Nie jednotlivec. Celá ľudská rasa by si mala uvedomiť ako veľmi zasahuje do prírody.

Plasty môžu zohavovať. Ak sa tuleň plávajúci po šírom mori zamotá do siete, začne sa boj o jeho život. Pokiaľ ide o veľký kus siete, môže čochvíľa vypätím síl umrieť. Ak sa jedná o menšiu časť, tak tá bude žiť s ním. Ako bude rásť, bude sa mu zarezávať do kože a spôsobí mu početné zranenia, končiace taktiež smrťou.

Plasty môžu zadusiť. Čo ak si korytnačka pri svojej púti oceánom pomýli kus plastového vreca s potravou? Začne ho hltať a asi netreba dodávať čo nastane.

V severnej Európe sa vedie mnoho výskumov ohľadne obsahu žalúdka vtáctva. Výsledky sú alarmujúce, ba až neuveriteľné. 90 percent zo skúmaných vtákov malo v žalúdku plast. OSN informuje : „Plasty sú potravou viac ako polovice druhov morských vtákov“. Ak toto neotvára ľudstvu oči, tak potom už naozaj neviem, čo ďalej.

(Zdroj)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?